W ramach projektu TEXMIN oszacowane zostaną zagrożenia i ryzyka wynikające ze zmian klimatu dla sektora górniczego i obszarów pogórniczych, a także opracowane zostaną strategie adaptacji i monitorowania działań w celu złagodzenia obecnych i przyszłych ich skutków. Niektóre z proponowanych działań naprawczych dla szybów i składowisk odpadów wydobywczych zostaną przetestowane w skali pilotażowej.
Głównymi rezultatami projektu TEXMIN mają być zintegrowane narzędzie zarządzania ryzykiem w sektorze wydobywczym zmniejszające jego podatność na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz strategie monitorowania tego ryzyka. Projekt przeprowadzony zostanie w kilku etapach.
Etapem pierwszym będzie przegląd i identyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz określenie trendów klimatycznych, występujących w regionach górniczych. Nastąpić musi zatem wymiana wiedzy i doświadczeń na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych mających wpływ na regiony górnicze w Europie. Szczególnie istotna będzie także identyfikacja oraz ilościowa i jakościowa ocena wpływu wywołanego zmiennością opadów, temperatury i ciśnienia atmosferycznego na zakłady górnicze, zarówno działające jak i zlikwidowane. Zebrane dane pozwolą następnie na opracowanie prognozy przyszłych zmian klimatycznych dla europejskich regionów górniczych z uwzględnieniem różnych scenariuszy oraz na opracowanie strategii adaptacyjnych i rozwiązań monitorujących mających na celu zmniejszenie wpływu zmian klimatycznych na obszary górnicze. Efektem tych wszystkich działań będzie w końcu zastosowanie w skali pilotażowej środków zaradczych mających na celu ustabilizowanie likwidowanego szybu i zwałowiska kopalnianego w przypadku wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Działania w projekcie rozpoczęły się latem 2019. Zakończona została identyfikacja ekstremalnych zdarzeń pogodowych, które wystąpiły w przeszłości i mogły mieć wpływ na działalność wydobywczą w regionach górniczych reprezentowanych w projekcie. Aktualnie trwają prace analityczne zmierzające do porównania trendów klimatycznych / pogodowych i pogłębionego opisu ekstremalnych zjawisk pogodowych występujących w zagłębiach węglowych, co pozwoli na identyfikację i parametryzację warunków bazowych dla opracowywanych scenariuszy zmian. W trybie ciągłym prowadzona jest również wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami projektu.
Głównymi odbiorcami wyników projektu są przedsiębiorstwa górnicze, które są zainteresowane wpływem zjawisk pogodowych na działalność wydobywczą oraz zdolności produkcyjne. Wyniki projektu mają zapewnić podjęcie działań zwiększających stabilność działalności górniczej pomimo postępujących zmian klimatu. Poza sektorem górniczym wynikami zainteresowane są gminy górnicze oraz inwestorzy na terenach pogórniczych w Polsce i Europie, dla których ekstremalne zjawiska pogodowe skutkować mogą poważnymi utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu.
Zmiany klimatyczne to temat-rzeka. Wiele można napisać o szkodliwej działalności człowieka i przemysłu, oskarżać przodków o bezmyślność i działanie wbrew środowisku, budować okrągłe zdania o odpowiedzialności przed przyszłymi pokoleniami. Warto tymczasem podkreślić, że projekt TEXMIN jest - może nie kompleksowym - ale bardzo celowym rozwiązaniem konkretnego problemu.
BJ
Opublikowano w PGG Magazyn, marzec 2020