HydroMine

Opracowanie procesu rafinacji odpadów komunalnych ukierunkowanego na wytwarzanie wodoru w oparciu o nowatorski proces zgazowania otworowego w połączeniu z zaawansowanymi technikami separacji gazów

 

   

Projekt o akronimie HydroMine, pt. „Opracowanie procesu rafinacji odpadów komunalnych ukierunkowanego na wytwarzanie wodoru w oparciu o nowatorski proces zgazowania otworowego w połączeniu z zaawansowanymi technikami separacji gazów” to międzynarodowe przedsięwzięcie, finansowane w ramach Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali na podstawie Porozumienia grantowego nr: 101112629 - HydroMine, z dnia  11.07.2023 r.

Czas realizacji projektu:
01.11.2023 r. -31.10.2026 r.

Koordynator projektu oraz Kierownik projektu w GIG-PIB:
dr Krzysztof Kapusta
Zakład Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza
e-mail: kkapusta@gig.eu
tel. 32 324 65 35

Opis:
W projekcie HydroMine zaproponowano innowacyjne podejście do produkcji wodoru z wysokoenergetycznej frakcji stałych odpadów komunalnych (Refuse Derived Fuel – RDF). Nowatorski sposób zgazowania RDF w trybie wsadowym z zastosowaniem horyzontalnych  kanałów w utworzonym złożu surowca i zorientowana na produkcje wodoru technologia, zostaną opracowane w oparciu o wcześniejsze doświadczenia konsorcjantów projektu z prac z zakresu zgazowania węgli w warunkach in-situ. W projekcie wykorzystana zostanie istniejąca infrastruktura badawcza, dotychczas wykorzystywana do prowadzenia prac badawczo - rozwojowych w obszarze zgazowania węgla in situ, zlokalizowana w Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW) GIG. W ramach realizacji projektu HydroMine, istniejący reaktor zgazowania o złożu stałym i długości 7 m, zostanie dostosowany do zgazowania surowca odpadowego - RDF. Surowy RDF dostarczony przez jednego z partnerów przemysłowych projektu - MASTER Odpady i Energia Sp. z o. o.,  podlegać będzie wstępnej przeróbce (uszlachetnieniu) z zastosowaniem technik wykorzystywanych przy przeróbce mechanicznej węgla w ośrodku wodnym. Projekt zakłada również prowadzenie prac badawczych, eksperymentalnych i modelowych, dotyczących separacji wytwarzanego w procesie zgazowania ditlenku węgla, w postaci gotowej do wykorzystania w technologiach CCU/CCS (składowanie i wykorzystanie CO2). W tym celu wykorzystywane będą procesy membranowej separacji CO2 od pozostałych składników gazu (H2, CO, CH4) umiejscowione na wyjściu gazu z instalacji zgazowania. Celem podniesienia stopnia odzysku oraz czystości wodoru praca modułu separacji membranowej wspomagana będzie przez dwa dodatkowe procesy - adsorpcję zmiennociśnieniową z wykorzystaniem sorbentów MOF (ang. Metal-Organic Framework)  oraz konwersję plazmowo - katalityczną. W ramach realizacji projektu przeprowadzony zostanie intensywny program badawczy mający na celu podniesienie gotowości technologicznej zaproponowanego rozwiązania z obecnego poziomu TRL szacowanego na 2-3 do 4-5, na drodze niezależnej walidacji poszczególnych etapów procesu oraz ich koncepcyjnej integracji.

Konsorcjum projektowe składa się z następujących partnerów:

  1. GŁÓWNY INSTYTUT GÓRNICTWA – PAŃSTWOWY INTYTUT BADAWCZY (GIG-PIB), Polska - koordynator
  2. HELMHOLTZ ZENTRUM POTSDAM EUTSCHESGEOFORSCHUNGSZENTRUM GFZ (GFZ), Niemcy,
  3. CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE (CNR-ITM), Włochy,
  4. MASTER - ODPADY I ENERGIA SPOLKA Z OGRANICZONA  ODPOWIEDZIALNOSCIA (MASTER), Polska
  5. MATERIA NOVA (MANO), Belgia
  6. IPAS (IPAS), Belgia
  7. UNIVERSITE DE MONS (UMONS), Belgia.

+ 48-32-259-2000