Certyfikacyjna ścieżka dla start-upów w górnictwie

Wdrożenie nowoczesnych urządzeń i technologii, implementacja innowacyjnych rozwiązań do stosowania w procesie wydobywczym i przeróbki węgla kamiennego to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoi polskie górnictwo. To droga do wzrostu wydajności, efektywności, poprawy bezpieczeństwa i maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. To wreszcie fundamentalny wymóg dzisiejszych realiów rynkowych.

Współpraca firm i przedsiębiorstw z sektora high-tech z przemysłem wydobywczym wiąże się jednak z wymogiem dostosowania produktów do surowych norm bezpieczeństwa, m.in pracy pod ziemią w warunkach zagrożenia wybuchem metanu i pyłu węglowego i musi być zwieńczone uzyskaniem stosownego certyfikatu. To proces, który, w zależności od szczegółowych rozwiązań technologicznych, może trwać od 2 miesięcy do nawet 2 lat. Wiele podmiotów spoza branży górniczej, w tym określanych mianem start-upów, nawet nie wie o konieczności zastosowania takich procedur certyfikacyjnych. Problem stara się rozwiązać Główny Instytut Górnictwa wraz ze spółką JSW Innowacje z Grupy Kapitałowej JSW. Obie strony podpisały 25 lipca 2018r. Ramową Umowę o współpracy w tym zakresie.

Umowa przewiduje współpracę badawczo-techniczną pomiędzy JSW Innowacje a GIG, która będzie obejmowała badania certyfikacyjne oraz certyfikację urządzeń przeznaczonych do pracy w przestrzeni zagrożonej wybuchem. Proces certyfikacji realizowany będzie przez Jednostkę Certyfikującą – Zespół Certyfikacji Wyrobów – Kopalnia Doświadczalna „Barbara” Mikołów.

- Wybór JSW Innowacje jako partnera w tym obszarze wydaje się naturalny. To Spółka, która z założenia skupia kluczowe kompetencje w zakresie badań i rozwoju. Jest sprofilowana na innowacje i dysponuje zespołem specjalistów, którzy mogą ogniskować, ale też i weryfikować projekty sektora high-tech czy modele biznesowe start-upów pod kątem możliwości ich zastosowania w górnictwie i uzyskania konkretnych efektów ekonomicznych czy środowiskowych. Liczymy, że ścieżka, którą proponujemy, pozwoli na wprowadzenie z czasem szeregu nowoczesnych rozwiązań do polskich kopalń mówi Stanisław Prusek, Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

- Podczas ubiegłorocznego International Mining Forum 2017, którego byliśmy partnerem, pojawiły się w trakcie obrad aż 43 propozycje wniosków innowacyjnych. Od tamtej pory stale notujemy w Spółce napływ różnych inicjatyw i projektów rozwojowych mogących znaleźć zastosowanie w podziemnej eksploatacji złóż, monitoringu, telekomunikacji, wentylacji czy klimatyzacji. Naszym zadaniem jest pomoc we wdrażaniu nowych technologii w górnictwie – dodaje Jacek Srokowski, Wiceprezes Zarządu JSW Innowacje.

 

 

+ 48-32-259-2000