W dniach 21-22 marca 2019r. w Kliczkowie odbywała się konferencja pt. „Górnictwo i energetyka - jak wspólnie przygotować się do nowych wyzwań", której organizatorem było Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych Głównego Instytutu Górnictwa. Jej celem było przedstawienie najważniejszych problemów i nowych wymagań w wykonywaniu badań certyfikacyjnych lin stalowych i elementów konstrukcyjnych, zgodnie z normami europejskimi. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele przemysłu górniczego i okołogórniczego, instytucje nadzoru oraz inni partnerzy.
Od prawie 70 lat Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych GIG prowadzi specjalistyczne badania dotyczące lin i transportu szybowego. Jako jedno z pierwszych uzyskało Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji obecnie PCA, uznanie Polskiego Rejestru Statków na prowadzenie badań lin i drutów oraz upoważnienie Głównego Inspektoratu Kolejowego Dozoru Technicznego do wykonywania badań niszczących i nieniszczących lin stalowych i innych elementów nośnych kolei linowych, i wyciągów narciarskich. Badania prowadzone z partnerami przemysłowymi cechuje innowacyjne podejście do problemu. Między innymi dzięki naszym pracom trwałości lin stosowanych w górnictwie zwiększyła się średnio o ok. 30 %, opracowaliśmy projekty nowych przepisów bezpieczeństwa oraz kryteria dopuszczalnego zużycia dla lin różnych konstrukcji - mówi dr inż. Mariusz Szot, kierownik Laboratorium.
Obecnie Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych GIG jako jedyne w Polsce wykonuje akredytowane badania przewodów elektroenergetycznych. W marcu 2016r. poszerzyło swój zakres badawczy o normy z grupy przewodów energetycznych oraz drutów wchodzących w ich skład.