Powstało europejskie konsorcjum infrastruktury badawczej z zakresu nauk o Ziemi EPOS-ERIC

8 listopada br. decyzją Komisji Europejskiej oficjalnie rozpoczęło działalność konsorcjum EPOS-ERIC. Oznacza to transformację programu EPOS w europejskie konsorcjum badawcze w zakresie infrastruktury ERIC (European Research Infrastructure Consortium).

EPOS to Program Integracji Infrastruktur Badawczych w Obszarze Nauk o Ziemi (European Plate Observing System) to największy europejski projekt naukowy, który pozwala lepiej zrozumieć trzęsienia ziemi, erupcję wulkanów, powstawanie tsunami i inne geozagrożenia, również te związane z eksploatacją złóż.

EPOS-ERIC skupia obecnie takie kraje jak: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Włochy i Wielka Brytania. Jako obserwatorzy uczestniczą w nim również Grecja, Islandia i Szwajcaria. Koordynatorem prac konsorcjum EPOS-ERIC jest Instytut Geofizyki PAN.

Główny Instytut Górnictwa uczestniczy w pracach związanych z projektem EPOS od 2014 roku. Jego celem jest budowa krajowej infrastruktury badawczej z zakresu nauk o Ziemi oraz jej integracja z międzynarodowymi bazami danych, serwisami i usługami realizowanymi w ramach programu EPOS. GIG jest odpowiedzialny za prowadzenie specjalistycznych poligonów pomiarowych i obserwację procesów geodynamicznych na terenach górniczych i pogórniczych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Dotyczą one przede wszystkim sejsmiczności indukowanej, czyli powodowanej działalnością człowieka. Typowym przykładem jest sejsmiczność powstająca w wyniku prowadzonej działalności górniczej. Podziemne poligony pomiarowe udostępnia Polska Grupa Górnicza.

W dniach 19-21 listopada 2018 w Jachrance odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi EPOS, w ramach projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL). Spotkanie służy dalszemu rozszerzaniu procesu integracji infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi oraz wzmacnianiu współpracy i transferu wiedzy w sektorach nauki i gospodarki w Polsce. Jest również okazją do świętowania przystąpienia Polski do europejskiego konsorcjum EPOS-ERIC oraz zaprezentowania poszczególnych elementów tworzonej infrastruktury badawczej.

Konferencja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodatkowe informacje o konferencji: https://epos-pl.eu/konferencja,52,pl.html

 

Więcej o EPOS:

https://www.epos-ip.org/about/epos-implementation-phase/epos-legal-entity

https://www.youtube.com/watch?v=pYs7Qj-ZnmU

 

+ 48-32-259-2000