REECOL - Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu pod nazwą: Projekty Międzynarodowe Współfinansowane

Ekologiczna rehabilitacja i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych

 

          

 

Zadanie dofinansowane z budżetu państwa w ramach programu pod nazwą: Projekty Międzynarodowe Współfinansowane.

Tytuł zadania: „Ekologiczna rehabilitacja i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych”.

Wartość dofinansowania: 686 564,00 zł, całkowita wartość zadania: 1 830 158 zł.

Opis zadania: Dofinasowaniu podlega projekt pod tym samym tytułem realizowany w ramach międzynarodowego programu Fundusz Badawczy Węgla i Stali UE (FBWiS) na podstawie umowy zawartej z Komisją Europejską o nr 101112657-REECOL.

Głównym celem projektu REECOL jest opracowanie procedury prowadzenia procesów rehabilitacji i monitorowania ekosystemów terenów poeksploatacyjnych, wyznaczania kierunków zagospodarowania gruntów i szacowania kosztów.

Najważniejsze cele projektu to:

  1. Ocena i skatalogowanie wiedzy oraz doświadczenia w zakresie metod rekultywacji po zakończonej eksploatacji górniczej.
  2. Opracowanie i przetestowanie nowych rozwiązań w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych, rehabilitacji ekosystemów oraz analizy kosztów i korzyści proponowanych rozwiązań.
  3. Opracowanie i przetestowanie narzędzi do skutecznego krótko- i długoterminowego monitorowania rehabilitacji ekosystemów, dostosowanych do różnych metod rekultywacji terenów pogórniczych.
  4. Opracowanie innowacyjnej metody certyfikacji procesu rehabilitacji ekosystemów na terenach pogórniczych.
  5. Rozpowszechnienie wyników wśród interesariuszy regionów górniczych w okresie transformacji.

Efekty działań przewidzianych w projekcie REECOL będą miały pozytywny wpływ na następujące wymiary:
I. Wymiar społeczny – w którym zwiększy się gotowość interesariuszy do zaangażowania się w nowe, innowacyjne podejście do rekultywacji terenów pogórniczych. Zarządzanie zgodnie z zasadą 4R (Reduce, Recykling, Reuse i Recover), co pozytywnie wpłynie na zdrowie publiczne.
II. Wymiar ekonomiczny – w którym wydajna i skuteczna rekultywacja będzie oznaczać wzrost gospodarczy na obszarach objętych oddziaływaniem górnictwa. Dzięki innowacyjnej rekultywacji i monitorowaniu można wspierać działalność gospodarczą różnych sektorów.
III. Wymiar środowiskowy – w którym ramy metody DPSIR (czynniki napędzające, presje, stan, wpływ i model reagowania, interwencji), przyjęte przez Europejską Agencję Środowiska, posłużą do zidentyfikowania czynników presji i oddziaływań, a następnie do przyjęcia innowacyjnych technologii rehabilitacji i lepszego monitorowania skutków przeprowadzonych działań.
IV. Wymiar rozwoju potencjału i wiedzy – który będzie wynikał z podnoszenia świadomości i dzielenia się informacjami, transferu technologii oraz kształtowania opinii.

>> Więcej informacji o projekcie

 

 

+ 48-32-259-2000